HISTORIA

OD LOKALNEGO PRZEDSIĘBIORCY DO EUROPEJSKIEGO PARTNERA

BE Group ma swoje korzenie zarówno w Szwecji jak i Finlandii. Nazwa BE Group wywodzi się z pierwszych liter firmy o nazwie Bröderna Edstrand, która zaotała założona w Malmö w 1885 roku. Historia BE Group zaczęła się jednak w 1868 roku w Finlandii.

19 WIEK

W 1868 roku zostaje założona spółka Starckjohann & Co przez Petera Starckjohanna w Viborg, w Finlandii (później scedowany Rosji).

W 1885 zostaje założona przez Hansa and Jönsa Edstranda spółka Bröderna Edstrand w Malmö, w Szwecji. Obie spółki są firmami handlowymi działającymi na swoich krajowych rynkach. Bröderna Edstrand początkowo handlowała także innymi materiałami takimi jak cegła, oleje techniczne, ale w miarę upływu lat koncentruje swoją działalność coraz bardziej na stali.

20 WIEK

W XX w. obie spółki rozwijały się niezależnie. W 1937 r. Bröderna Edstrand inauguruje swoją działalność w biurze przy ulicy Spadegatan w Malmö - do dziś pozostaje ono siedzibą główną firmy.

Na początku lat 60-tych  Bröderna Edstrand zatrudnia już ok. 2.500 pracowników, a w 1974 roku spółka zostaje emitowana akcje na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 1976 roku, Starckjohann stawia pierwsze kroki tego, co dziś nazywamy usługami produkcyjnymi. W 1979 roku, Bröderna Edstrand po raz pierwszy osiąga sprzedaż ponad 1 miliarda koron szwedzkich.

1988 Bröderna Edstrand zostaje kupiona przez Trelleborg AB a rodzina Edstrand opuszcza firmę po dzierżeniu własności od czterech pokoleń.

W latach 90-tych, firma otwiera oddziały w Danii, Polsce, Łotwie i na Litwie. Równocześnie Starckjohann Steel rozszerza swoją działalność poprzez, na przykład, zakup spółki Mercantile oraz otworzenie oddziału w Estonii.

W 1999 Nordic Capital staje się głównym udziałowcem Bröderna Edstrand i Starckjohann Steel. Dwie firmy, w tym ich różne filie w krajach otaczających Bałtyk, teraz łączą się w BE Group.

21 WIEK

W 2004 Trelleborg sprzedaje swój pozostały udział w Grupie i w 2006 akcje są ponownie notowane na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dążąc do nowego tysiąclecia, Europejska ekspansja Grupy dokonuje się poprzez powstanie filii w Czechach, Słowacji, a od 2007 r., BE Group jest również reprezentowana w Szanghaju w Chinach.